Kupując ogrodzenia modułowe z paneli drewnianych warto mieć świadomość, że aby drewno na długo zachowało piękny wygląd, konieczna jest regularna pielęgnacja produktu.
Producenci wyrobów drewnianych zazwyczaj zapewniają wstępną impregnację drewna, którą najczęściej osiąga się metodą ciśnieniową. Ponieważ jednak drewno jest materiałem naturalnym, gnije i rozpada się w naturze, nawet jeśli nie jest leczone na naszym podwórku. Ogrodzenia modułowe drewniane musza zachowywać jakość nie tylko dla estetycznego wyglądu, ale także dla utrzymania jego stanu technicznego.
Jak zadbać o nasze ogrodzenia modułowe?
Jeżeli drewno było wcześniej malowane np. przez producenta płotu, przed konserwacją ogrodzenia należy usunąć stare powłoki. Ze względu na nierówną powierzchnię usunięcie farby nie zawsze jest łatwe, jednak zawsze należy postępować ostrożnie, ponieważ resztki starej farby mogą uszkodzić powierzchnię i nowo nałożoną warstwę. Może to spowodować, że nasze ogrodzenia modułowe nie będą nadawały się już do naprawy. Do usunięcia farby możemy użyć papieru ściernego, rozpuszczalnika odpowiedniego do farby lub dmuchawy gorącego powietrza. Najdokładniejszą pracę można wykonać łącząc je. Czyszczenie, niezależnie od zastosowanych narzędzi, zwykle skutkuje „pomarszczeniem” drewna, które należy wygładzić, dlatego renowację należy kontynuować poprzez mechaniczne lub ręczne przeszlifowanie drewna. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na wygląd, jaki mają nasze ogrodzenia modułowe, ale także na spowolnienie osadzania się brudu. Jeśli musielibyśmy usunąć z płotu większe, zgniłe lub uszkodzone elementy, szczeliny i dziury możemy wypełnić drewnianymi łatami lub płynnym drewnem.
Malowanie płotu
Przed malowaniem warto przetrzeć powierzchnię suchym pędzlem, aby pozbyć się powstałego kurzu. Drewno z tłustych zabrudzeń możemy oczyścić spirytusem mineralnym lub alkoholem salmiowym. Nasze ogrodzenia modułowe drewniane można pokryć różnymi materiałami malarskimi. Wybierając farbę, należy zwróć uwagę przede wszystkim na jej działanie impregnujące. Głównym celem impregnacji farbą jest odpychanie wilgoci. Niektóre farby służą tylko temu celowi, inne chronią również przed pleśnią, grzybami i glonami. Jeśli nasze ogrodzenia systemowe mają już takie problemy, należy je przed malowaniem zagruntować, a następnie po wyschnięciu możemy nałożyć farbę lub podkład. Przed ponownym malowaniem zazwyczaj nakładamy podkład, który tworzy pomost pomiędzy powierzchnią a farbą dla lepszej przyczepności. Producenci farb starają się przygotować produkt zalecany do stosowania na zewnątrz w taki sposób, aby ta warstwa podkładowa była jednocześnie warstwą impregnacyjną. Wiele farb i lakierów nie wymaga stosowania podkładu. Dowiedz się o tym u producenta farby lub w sklepie, jednak większość producentów stara się wskazać to również na opakowaniu. Do wyboru mamy farby wodne i olejne. Na zewnątrz większość klientów wierzy w produkty na bazie oleju. Jednak wybór farb i glazur wodorozcieńczalnych jest już ogromny. Wadą farb olejnych jest to, że można je rozcieńczać rozpuszczalnikami, które oprócz silnego zapachu mają negatywny wpływ na środowisko, a także żółkną pod wpływem słońca. Jeśli kupujesz lakier na bazie rozpuszczalnika, najlepiej wybierz naturalny surowiec. Materiały na bazie oleju i wody można zazwyczaj nakładać na podkłady rozpuszczalnikowe, ale sytuacja odwrotna nie jest prawdą, ponieważ na podkładach wodorozcieńczalnych pozostają jedynie farby na bazie wody. Sklepy zazwyczaj polecają te produkty razem, ale jeśli tego nie robią, zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę.
Oferujemy wsparcie, edukację i inspirujące treści dla naszej społeczności. Dołącz do nas i odkryj niezliczone możliwości. Fundacja Karan – Twoje okno na świat.